Pozvánka: Den otevřených dveří MHMP

Pozvánka: Den otevřených dveří MHMP

Pozvánka: Den otevřených dveří MHMP

19.10.2021

Magistrát hlavního města Prahy otevře letos veřejnosti 28. října, u příležitosti Státního svátku – Dne vzniku samostatného československého státu, dveře Rezidence primátora hlavního města Prahy, budovy Nové radnice a Škodova paláce. V Nové radnici bude kromě prohlídky připraven doprovodný program pražských Domů dětí a mládeže a dalších příspěvkových organizací a městských společností.

Tradice současných Dnů otevřených dveří, které umožňují veřejnosti přístup do míst, institucí či budov, kam by se běžně nedostala, vznikla podle dostupných údajů ve druhé polovině 20. století ve Francii. V roce 1963 se v Toulouse konal k 50. výročí zahájení provozu tamního letiště den „Portes ouvertes à Francazal“ a „otevřené dveře“ se postupně rozšířily do dalších měst a zemí. Začátek tradice magistrátních Dnů otevřených dveří se datuje do roku 2001. Tehdy, jako připomenutí dne, kdy začal nový revoluční Magistrát hlavního města Prahy a Ústřední národní výbor úřadovat v budově Nové radnice (10. května 1945), se pro veřejnost otevřely prostory Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Rezidence primátora. Další Dny otevřených dveří následovaly většinou u příležitosti státních svátků, loni se nicméně, vzhledem k mimořádným opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, nekonaly.

Letos epidemická situace uspořádání Dne otevřených dveří umožňuje a Magistrát hlavního města srdečně zve Pražany i návštěvníky metropole k prohlídce unikátních historických prostor Rezidence primátora hlavního města, Nové radnice a také tzv. Škodových salonků ve Škodově paláci. Zároveň upozorňuje, že je třeba uvnitř budov dodržovat aktuálně platná hygienická opatření včetně povinnosti mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy.

Více informací 

Zpět